English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flagGerman flagFrench flagSpanish flagJapanese flagArabic flagRussian flagGreek flagDutch flagBulgarian flagCzech flagCroatian flagDanish flagFinnish flagHindi flagPolish flagRomanian flagSwedish flagNorwegian flagCatalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flagLatvian flagLithuanian flagSerbian flagSlovak flagSlovenian flagUkrainian flagVietnamese flagAlbanian flagEstonian flagGalician flagMaltese flagThai flagTurkish flagHungarian flag

Shoqëria Port News
New Bedford Port Society

Lajme nga Betheli detarë historike të dhe Ballina marinar në New Bedford, MA, USA

Festuar Sezoni në Bethel detarë s

Christmas Qirinj Shërbimi

E diel, dhjetor 15, 2013, 03:00

"Motrat në Këngës" të udhëhequr nga Leslie Piper

Pije freskuese Menjëherë Pas

----

Koncert Celtic

E enjte, dhjetor 19, 2013, 19:00

Robbie O'Connell & Aoife Clancy

Pije freskuese Menjëherë Pas

Bileta dispozicion në Librat Baker dhe Euro

$ 25,00 pranimi për të përfituar Fondin Restaurimi Bethel detarë s

Tour të veçantë të Bethelit detarin dhe lagjen historike në AHA! 10 Maj 2012

Join arkitekt ruajtja Joe Booth, nga JMBA + Arkitektëve , në turne një arkitekt-së përmes Bethelit e luaj kufirin detarë s, të njohur si të shpesh-vizituar nga whalers dhe është bërë i famshëm në Herman Melville Moby Dick. Joe Booth, një Arkitekt New Bedford për më shumë se 30 vjet, ka qenë duke punuar për të rivendosur strukturën dhe për të ruajtur historinë e kësaj kishe më shumë se 175-vjeçare. 17:00

Waterfront Historike Zona Liga paraqet një arkitektonike Ruajtja rrota Tour. Join Whale për një udhëtim fun rreth historik New Bedford për të parë arkitekturën madhështore dhe projektet e mahnitshme ruajtjen. Ky turne një-orësh largohet nga Parku Qendra Kombëtare Visitor (33 William Rruga) në 6. Tapiceri është e kufizuar, së pari vijnë shërbeu parë. Bashkë-sponsorizuar nga balenë dhe gjueti balenash Bedford Park Historik Kombëtar Re .

2012 Udhëzime për Zonja Dega Bursat e Shoqërisë Portual i

Dega e Bedford Shoqërisë New Port i Zonja '

Aplikimi për bursa Arsimore  

2012 Udhëzimet për Bursat universitare (Programet Vetëm)

Të gjitha kërkesat duhet të dokumentohen në mënyrë që të jenë të ligjshëm për shqyrtim.

 1. Trego nevoja financiare. (Të përfshijë një përmbledhje të madhësisë së familjes tuaj që banojnë në shtëpi, numri i regjistruar aktualisht në kolegj, asnjë rrethanë të rëndësishme financiare. Konsideratë Greatest është i bazuar në nevoja financiare.)
 2. Të sigurojë një kopje të fundit të Transkript e klasave
 3. Duhet të jetë një banor i New Bedford, Dartmouth, Westport, Fairhaven, ACUSHNET, Mattapoisett, Marion ose Rochester para se të ndjekin programin universitare.
 4. Njihuni me një ose më shumë nga kriteret në vijim:
  1. Lidhjet familjare Dokumenti në det
  2. Letër pranimi nga një Akademisë Detare
  3. Të mëdha në Shkencës Detare
 5. Submit një shtypet ose të rinisë mjeshtërisht shkruar me dorë arsimor që përmban jo më pak se 100 fjalë që përshkruajnë qëllimet tuaja të ardhmen, fushat e studimit dhe ku jeni pranuar.
 6. Aplikacionet duhet të vulën e postës jo më vonë se 6 prill 2012 dhe duhet të jetë i mbuluar me njolla direkt në:

Fondacioni Komuniteti i Massachusetts Juglindore
Attn: Zonja Dega Aplikimi i Bursave
63 Rruga e Bashkimit
New Bedford, MA 02740

Një ndryshim në disbursimin e parave të bursave është realizuar vitin e kaluar. Të gjitha paratë do të jepet për të studentëve në gjendje të mirë me pagesën e tyre të dytë të shkollimit semestër.

Aplikantët mund të reapply çdo vit përmbushjen e kritereve të mësipërme të jenë të ligjshëm për shqyrtim.

Çdo pyetje mund të bëhen direkt në lbnbportsociety@yahoo.com .

Aktet nënligjore shtetit: Objekti i Korporatës jonë do të jetë për të ofruar ndihmë financiare për arsimimin e nxënësve në nevojë dhe meritojnë duke i dhënë konsideratë e parë për familjet e bijve të detarë. Politika jonë ka qenë që të marrin në konsideratë vetëm aplikimet e nxënësve nga zona e Madhe New Bedford.

Muzika Detare në Bethel me Tom Kastle dhe Jon Campbell më 4 qershor 2011

Ju lutemi bashkohuni me ne për një pamje të rrallë lokale e muzikantë detare Tom Kastle dhe Jon Campbell në Bethel detarë s më 4 qershor, 2011.

Tom Kastle është një këngëtar, kompozitor, i gjatë anije marinar, dhe tregimtar e mit bazuar në të Liqeneve të Madh i cili ka udhëtuar në SHBA, Kanada, Meksikë, Evropë dhe Paqësor. Ai vizitoi si gjysma e Tom & Chris Kastle për dy dekada, duke prodhuar një duzinë regjistrimet dhe një fonogram për PBS (WTTW-TV Chicago). Ai ka një këmbë në botën këngëtari / kompozitori ku këngët e tij origjinale të drejtuar nga romantike të detar. Ballad i tij "Erërat e ftohta" është mbuluar nga artistë në SHBA, Angli, dhe Holanda. Këmba tjetër është mbjellë në mënyrë të vendosur në botën tradicionale detar ku ai është një këngëtar barakë dhe SHBA Rojet bregdetare licencuar kapiten. Winter fundit, Tom kishte një rol flet në Candid prodhimin Opera Koncert i Die Fledermaus. Kur në breg, ai jeton në një vilë log shekullit të 19 në breg të liqenit të Mendota vetëm jashtë Madison, WI.

Jon Campbell muzika dhe poezia ka më së shumti të bëjë me çështjet bashkëkohore përgjatë bregut të New England. Në herë me humor, në kohë prekës, subjektet e tij përfshijnë kuzhinë rajonale, të peshkimit, turistëve, antics ujore dhe Yankees çuditshëm. Ai është shfaqur çdo vit në Festivalin e Waterfront Punues, si dhe Astoria Fisher Poetë Mbledhja.

Eventbrite Menaxhimin e ngjarje për Music Detar me Tom Kastle dhe Jon Campbell mundësuar nga Eventbrite

Programi i Bursave Zonja Dega universitare 2011 NEW BEDFORD Shoqërisë Portual i

Afati i fundit për Programit të Bursave të Zonja Dega e Zemres NEW BEDFORD Shoqërisë Portual i është 8 prill 2011. Çdo vit një bursë është dhënë për të një meritë universitare nga zona e Madhe New Bedford.

Nga Zonja Dega akte nënligjore:

Objekti i Korporatës jonë do të jetë për të ofruar ndihmë financiare për arsimimin e nxënësve në nevojë dhe meritojnë duke i dhënë konsideratë e parë për familjet e bijve të detarë. Politika jonë ka qenë që të marrin në konsideratë vetëm aplikimet e nxënësve nga zona e Madhe New Bedford.

Udhëzimet shkarkohen bursa dhe Application (PDF)

Çdo pyetje mund të bëhen direkt në ladiesbranch@portsociety.org .

Për më shumë informacion në lidhje me Degën Zonja e Bedford Shoqërisë New Port, ju lutem vizitoni faqen Zonja Dega .

Koncert Barok për të mbledhur fonde për Bethelit Restaurimi detarëve s

Komiteti për Restore Bethel detarë s do të presë programin përfundimtar në seri e saj tre-koncert at 03:00 3 prill.

Në bashkëpunim me Orkestrën Simfonike New Bedford , Heloise Degrugillier, regjistrues, dhe Paul Cienniwa, klaviçembal, do të japë një koncert të muzikës franceze barok të shekullit të 18-17-dhe për të mirëpritur pranverë. Bedford Shoqëria Porti i ri dhe Dega Zonja të saj janë paraqitur koncerte për të mbledhur fonde për riparime urgjente të nevojshme për shtëpinë historike të adhurimit.

Një çaj do të ndjekin, me e parkut kombëtar "Ruth" dhe "Abby," që portretizojnë gratë e gjuetar balenash e shekullit të 19-të, duke shërbyer si hostesses.

Degrugillier ka punuar gjerësisht edhe si një interpretues regjistrues dhe mësues në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara. Ajo ka kryer me ansamble kryesore të periudhës, duke përfshirë Boston Festivalin e hershme Muzikë Opera, Newport barok, farkëtar, të harmonishme dhe të Dunya Ansamblit. Ajo gjithashtu gëzon një karrierë aktive të mësimdhënies, duke punuar me Music Festival Amherst hershëm, Boston Recorder Shoqërisë, Recorder Sporti i New York-ut, pinewoods hershëm Muzikë Javës, dhe të tjerët. Ajo kohët e fundit përfundoi studimet në Alexander Technique dhe ka një Master në Music nga Konservatorin Utrecht në Holandë. Ajo studioi regjistrues me Heiko ter Scheggett, Saskia Coolen, dhe Pedro Memelsdorff.

Playing klaviçembal Cienniwa ka qenë quajtur "ekspert" (Boston EDGE), dhe Boston Musical informator shkroi se "jo të gjithë mund të kapur stilin barok francez si Cienniwa bën." Në vitet e fundit, ai është shfaqur në Harvard, MIT, Yale, St . Thomas Kisha Fifth Avenue, Dhoma Music Festival Kingston, me violinisiti i mirënjohur Rachel Barton Pisha dhe me Grammy Award fitues Piper uilleann Jerry O'Sullivan. Një avokat i muzikës së re, ai është shfaqur si premierë vepra klaviçembal nga Larry Thomas Bell dhe veprat vokale nga Karl Henning. Si dirigjent, ai drejton sine NOMINUARIT koral ansambël dhe choruses në Framingham Kolegjin Shtetëror dhe malin Ida College. Si organist dhe dirigjent, ai është drejtor muzikë në kishën e parë në Boston, ku ai mund të dëgjohet javore në WERS (88.9 FM) Boston.

Bethelit e 1831 detarë s, i njohur si Kisha e Whalemen në Melville "Moby-Dick", është duke vuajtur nga uji dhe dëme insekteve, dhe rehabilitimi i kushtueshëm është e nevojshme. Falë sponsorizimin e ISAKSEN Corp peshkimit, New Bedford anijes Furnizimit dhe Degën e Zonja "., 100 për qind e të ardhurave do të shkojnë në fondin e restaurimit.
Biletat, me çmim në 20 $ secila, janë në dispozicion online në http://seamensbethel.eventbrite.com , nga EURO / Phoenix në Fairhaven, Libra Baker në Dartmouth, ose nga Peter Haley, drejtor i Bethelit detarë s dhe Ballina Detarët, midis 9 jam dhe 16:00 gjatë ditëve të javës duke e quajtur (508) 992-3295.

Të gjitha donacionet e taksave-deductible për projektin janë të mirëseardhura. Verifikimet mund të bëhet nga të Shoqërisë Port, 15 Johnny Cake Hill, New Bedford, MA 02740 dhe shënuar Fondit Ndërtimi Restaurimi.

Për më shumë informacion, vizitoni www.portsociety.org ose thirrje (508) 992-3295.

Eventbrite Regjistrimi Event për Concert barok me Heloise Degrugillier, regjistrues, dhe Paul Cienniwa mundësuar nga Eventbrite

15 Moby-Dick Marathon këtë fundjavë!

Bedford gjueti balenash Muzeu i ri do të pret është 15 vjetor Moby-Dick Marathon këtë fundjavë. Nëse doni një të vërtetë Melville përvojë të ndaluar nga Betheli detarë s, ulen në Pew e tij dhe për të dëgjuar Kapitujt 7-9. Ja se çfarë Beth Perdue shkroi në Standard Times sotme:

Duke qenë në Bethel, frymëzim për këtë skenë, është arsye e mjaftueshme për të bërë udhëtimin deri Johnny Cake Hill për të dëgjuar predikimin e famshme nga At Mapple. Predikimi, plot me zjarr dhe squfur dhe dorëzuar me pasion për disa viteve të fundit nga Rev Dr Edward R. Dufresne, është një tjetër arsye e madhe. Nëse kjo nuk mjafton, himni (nga filmi 1956) që nis predikimin do të këndohet nga Weeks Joanna McQuillan, këngëtari lokal kor dhe sekretar i Degës së Bedford Shoqërisë New Port e Zonja ".

Ora Caktuar: 13:20 e shtunë, janar 8, 2011

Për një orar të plotë dhe të përditësuar të vizitoni Muzeun gjueti balenash e blog . Ju mund të ndiqni Moby-Dick maratonën në Twitter ( # mdm15 ) dhe, ndërsa ju jeni në të ju duhet të ndiqni Shoqëria Port too!

Christmas Candle Lehta Shërbimit, 12 dhjetor 15:00

Bordi i Drejtuesve të Bedford Shoqërisë New Port përzemërsisht ju ftojmë të bashkohen me ne për një shumë të veçantë e Krishtlindjeve të Lehta Candle Shërbimit në e diel, dhjetor 12, 2010 at 3:00 pm në Bethel detarë s, 15 Johnny Cake Hill, New Bedford, MA .

Rev Kenneth MacMillen, United Metodist Kisha e Shën Palit kryesues.
Organist: Frank Mederios
Solist: Thomas Hegleland

Pije freskuese pas shërbimit nga ana e Degës Zonja e Bedford Shoqërisë New Port, Candace L. Heald, kryetar i Degës Zonja.

Presidenti New Bedford Shoqëria Port: Phillip Mello

"Një Celtic Krishtlindjeve" me Robbie O'Connell dhe Aoife Clancy

Robbie O'Connell and Aoife Clancy

Dega Zonja dhe Bordi i Drejtuesve të Bedford Shoqërisë New Port ju ftojmë në Bethel detarë s në mbrëmjen e datës 21 dhjetor, 2010, solsticit të dimrit, për ngjarjen e dytë të Seria Koncert për Bethelit Projektit të Restaurimit detarë s. Njëqind (100) për qind e të ardhurave të marra nga kjo seri koncertesh të shkojnë në Bethel Fondin e Projektit Restaurimit detarë s.

Në 7 21 dhjetor Robbie O'Connell dhe Aoife Clancy do të paraqesë "Një Celtic Krishtlindje." Këtu ka një shans për të festuar solsticin e dimrit me dy muzikantë të njohur kelt në vendosjen intime të Bethelit detarë s.

Aoife Clancy (shqiptohet "Eefa") sjell një zë freskuese të ri të muzikës popullore, ai që shkon nga këngët tradicionale irlandeze të baladave dhe popull bashkëkohore. Aoife vjen nga qyteti i vogël i Carrick-on-Suir, në County Tipperary, Irlandë, ku karriera e saj muzikore filloi në moshë të re. Babai i saj Bobby Clancy, e legjendar Clancy Brothers, të vendosur një kitarë në duart e saj në moshën 10, dhe nga mosha 14 ishte duke luajtur me babanë e saj në baret aty pranë.

Një ish-anëtar i grupit vlerësua Cherish e Zonja, për katër vitet e fundit rezident SouthCoast ka turne gjerësisht, duke bërë jo më pak se 200 datat në vit në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe Evropës. Ajo ka qenë një solist i paraqitur me orkestra të tilla si Pops Boston Cincinnati dhe Pops. Tani me shtatë regjistrimet në rripin e saj në dekadën e fundit, Aoife ka krijuar në mënyrë të qartë veten si një nga Divas të muzikës popullore irlandeze dhe bashkëkohor.

Si Mike Jackson i Canberra Times shpreh, "ajo ka një gjerësi të stileve që e bëjnë koncerte e saj interesante. Të kënduarit e saj do të shkrihet akulli mbushur me ngrohtësi e saj dhe pasurinë. "

Robbie O'Connell, kushëriri Aoife-së, ka qenë përshkruar si "një thesar kombëtar" nga revista lartë të Irlandës muzikë, Hot Press, i cili e quan atë "... një njeri i bekuar me një nga ana e tij për t'u patur zili e fraza dhe një dhuratë për melodi të dhënë në vetëm pak . "

Robbie ka lindur në Waterford, Irlandë, dhe u rrit në Carrick-on-Suir, County Tipperary, ku prindërit e tij kishte një hotel të vogël. Ai filloi të luajnë kitarë dhe të këndojë në 13 dhe shpejt u bë një interpretues i rregullt në koncerte javore e hotelit folklorike.

Ai ka kryer solo; me grupe të tilla si Vëllezërit Clancy, Mick Moloney dhe Jimmy Keane, dhe fushën e gjelbër të Amerikës; dhe me kushërinjtë e tij Aoife dhe Donal Clancy si The Legacy Clancy. Ai ka mësuar songwriting në një numër seminaresh dhe festivale, dhe është duke punuar në një CD të re solo e kompozimeve të tij.

Rreth Bethel detarë s

Ndërtesa 1831, i njohur si Kisha e Whalemen në Melville "Moby-Dick", është duke vuajtur nga uji dhe dëme insekteve, dhe rehabilitimi i kushtueshëm është e nevojshme. Falë sponsorizimin e ISAKSEN Corp peshkimit, New Bedford anijes Furnizimi dhe Degën e Bedford Shoqërisë New Port e Zonja ", 100 për qind e të ardhurave do të shkojnë në Bethel Fondin e Projektit Restaurimit detarë s.

Biletat, me çmim në 25 $ secila, janë në dispozicion më poshtë ose në internet në http://seamensbethel.eventbrite.com, nga EURO / Phoenix në Fairhaven, Baker Books në Dartmouth, ose nga Peter Haley, drejtor i Bethelit detarë s dhe Ballina detarët, 09:00-16:00 gjatë ditëve të javës duke e quajtur (508) 992-3295.

Të gjitha donacionet e taksave-deductible për projektin janë të mirëseardhura. Verifikimet mund të bëhet nga të Shoqërisë Port, 15 Johnny Cake Hill, New Bedford, MA 02740 dhe shënuar Fondit Ndërtimi Restaurimi.

Për më shumë informacion, vizitoni www.portsociety.org ose thirrje (508) 992-3295.

Eventbrite Online biletave për "A Celtic Krishtlindje" me Robbie O'Connell dhe Aoife Clancy - Seria Koncert për Bethelit Projektin Restaurimi detarë s mundësuar nga Eventbrite

Dillon & Crooks të paraqesë një mbrëmje e këngë tradicionale detar, histori dhe tregime të portit të New Bedford

Dega Zonja dhe Bordi i Drejtuesve të Bedford Shoqërisë New Port jemi të kënaqur që të ju ftojmë të bashkoheni me ne të enjten, më 21 tetor në 19:00 për "një mbrëmje e këngë tradicionale detar, histori dhe tregime të portit të New Bedford" me Dillon bustin dhe Crooks rum-ngjyhet. Kjo do të jetë është ngjarja e parë e koncertit Seria Fondin për ripërtëritjen e Bethelit detarë s. Bileta janë $ 25 dhe mund të porositet më poshtë ose në Mariner shtëpi e Shoqërisë Port-së, 15 Johnny Cake Hill, New Bedford (508.992.3295)

Dillon Bustin

Dillon bustin , ish folklorist për Komonuelthit dhe tregimtar extraordinaire i cili e ka krijuar historinë e George Fred Tilton bashkohet me Tom Goux, Dan Lanier dhe Jacek Sulanowski e Crooks rum-ngjyhet për të siguruar një mbrëmje të këngës tradicionale detar, histori dhe tregime të Porti i New Bedford.

Rum Soaked Crooks

Rum ngjyhet crooks ~ Tom Goux, Jacek Sulanowski, Dan Lanier dhe Iain Geddes kanë qenë cruising bregdetare New England (dhe më gjerë) për tre dekadave të fundit dhe kanë shkaktuar dëme shumë muzikore dhe poetike me një përzierje të athët të chanteys detarëve, baladave dhe ditties. Ka shpesh dëshmi e pakundërshtueshme lënë në prag të tyre: Viktimat lënë skenën me gishtërinjtë përgjimi dhe refren telefononi në kokat e tyre, si ata për fat të mirë hum dhe bilbil gjithë rrugës në shtëpi.

Të Crooks kanë ndarë këngët dhe tregimet e tyre, si nga ana historike dhe bashkëkohore, në festivalet dhe ngjarjet detare në të gjithë vendin dhe në Evropë, dhe kanë shënuar në Smithsonian-Folkways dhe gjueti balenash Qyteti Sound labels.Their repertorin përfshin katër shekuj Yankee lundrim dhe përmban një koleksion të gjerë të Kepi dhe Ishujt këngë detit dhe poezi.

Eventbrite Regjistrimi Event për The Series Koncert për Bethelit Projektit Restaurimi detarë s mundësuar nga Eventbrite
← Para